Svart Troldtekt CCT LED Skenset 3x60 cm - Planförsänkt, Akustilight inkl. kablar och drivrutin Expandera

Svart Troldtekt CCT LED Skenset 3x60 cm
Planförsänkt, Akustilight inkl. kablar och drivrutin

LEDlife LEDlife

Ny

Komplett set för montering av 3 st. 60 cm svart Akustilight.

Akustilight 60 cm från LEDlife, perfekt för Troldtekt och Fibrotech tak.

Detta set innehåller följande.

    Enkel plug and play-lösning som passar perfekt mellan Troldtekt, FibroTech, akustik- eller gipsskivor.

    Kan monteras lätt utan användning av verktyg, kräver ingen anpassning av takplattor.

    Snygg design med svart täckning som ger ett helt speciellt utseende.
    Täckningen täcker hela fronten och skapar därmed ett elegant och enhetligt uttryck på ditt tak.

    Tillverkad i formgjuten aluminium som är pulverlackerad för snygg finish.

    Ljusskenorna kan kombineras och sättas ihop efter eget önskemål, med splitters och förlängningskablar.
    Se hela utbudet av Akustilight här.

    Kabeltjocklek: 3x0,75 mm2

    Stickproppsdiameter: Ø1,8 cm
    Videoexempel som visar hur lätt det är att sätta ihop.

    Mer detaljer

    I lager.

    4.505 kr



    Om Akustilight
    Dette produktet er en del av Akustilight serien. Denna produkt är en del av Akustilight-serien. Den bästa och mest kompletta belysningslösningen för Troldtek, Fibrotech och liknande takplattor.
    Se hela vårt sortiment av ljuslister, kablar för extra enkel installation, kontrollers och strömförsörjningar här.
    Se även detaljerad beskrivning av LEDlife: Akustilight.


    Effekt: 30W.
    Ska anslutas till 24V DC
    Ljusstyrka på 550 lm och en bred spridning på 120 grader, vilket säkerställer en jämn fördelning av ljuset.
    Extra hög ljuskvalitet med ett RA-värde på 90-95. Som garanterar ett livligt och naturligt vackert ljus som sprudlande visar alla färger. Ljuskvalitet som räcker för de flesta behov.
    Med 5 års fabriksgaranti
    Genom att använda LED av högsta kvalitet säkerställs lång och säker drift upp till 50.000 timmar, med ett minimalt fall i ljusstyrka. Kombinerat med en professionell och pålitlig drift med god kylningskapasitet så kan en lång livslängd förväntas för hela produkten.
    Dimensioner: 55 x 25 x 600 mm.
    IP20 - Ej vattentät.
    Med integrerad ljuskälla.

    Uppskattat antal ljuskällor (Vid monteringshöjd 2,4 m):
    Förvarings rum
    (100 lux)
    Garage
    (min 200 lux)
    Industriellt arbete
    (min 300 lux)
    Precisionsarbete
    (500 lux)
    10 m24 st7 st10 st17 st
    25 m29 st17 st25 st41 st
    100 m227 st54 st81 st135 st
    500 m2135 st269 st403 st671 st


    Uppskattat antal ljuskällor (Vid monteringshöjd 5,5 m):
    Förvarings rum
    (100 lux)
    Garage
    (min 200 lux)
    Industriellt arbete
    (min 300 lux)
    Precisionsarbete
    (500 lux)
    10 m25 st10 st15 st24 st
    25 m212 st24 st36 st60 st
    100 m239 st78 st117 st194 st
    500 m2194 st388 st582 st970 st

    Ljus
    Dimbar Nej
    Ljusstyrka 550 lumens
    Spridning 120 grader
    RA >= 93
    Förväntat livstid L80 50.000 timer
    CCT kulör 3000-5000K
    Dimensioner
    Höjd 25 mm.
    Bredd 55 mm.
    Djup 600 mm.
    Material ABS+Aluminium
    IP klassifikation IP20
    Effekt och spänning
    Effekt 30W
    Spänning 24V DC
    Energiklass G (A-G)
    Data
    CCT kulör 3000-5000


    LEDlife - Dansk kvalitet

    LEDlife grundades 2010. LEDlife är en av världens ledande utvecklare av LED-produkter.
    Baserade i Danmark tillverkar de LED-produkter av hög kvalitet för både konsumenter och företag .

    LEDlife har varit på marknaden sedan LED-vågen startade. Därför har de över ett decennium av kunskap bakom sig.
    Denna kunskap används för att ständigt utforska och förbättra deras produkter. De väljer ut vilka komponenter som ska användas och hur de ska monteras.
    Detta skapar ett brett sortiment av LED-produkter med mycket hög kvalitet och hållbarhet.

    Experter på LED
    Personerna bakom LEDlife är ljusnördar med stort N. Det är därför de står bakom världens mest hållbara LED-lysrör, som är perfekta för de tuffa förhållandena på oljeplattformar och fraktfartyg.

    LEDlife har spridit sin kunskap till många olika områden där ljus ingår. 

    De är nämligen också experter inom växtbelysning och testar och mäter all deras data själva.
    Vid utvecklingen av deras produkter är fokus alltid på hållbarhet och energibesparingar.

    Allt detta har hjälpt LEDlife att ha några av marknadens bästa LED-produkter.

    Experter på växtljus
    Förutom att skapa några av de mest hållbara LED-produkterna inom glödlampor, rör och lampor, har LEDlife också lagt sin kärlek på växtljus och hydroponi. På denna marknad skapar de några av de mest effektiva växtlamporna för både privat och professionellt bruk.

    Innovativa lösningar

    LEDlife har använt sin enorma kunskap för att utveckla speciallösningar för en rad olika områden. 

    Akustilight
    Akustilight är utvecklat för att vara en lätt och elegant belysningslösning för exempelvis Troldtekt-tak. Lösningen ger möjlighet att skapa en estetiskt tilltalande belysning som är lätt att kontrollera.

    rWave-serien
    Denna lösning ger möjlighet att styra ditt hem med en enda fjärrkontroll. Anslut enkelt ljus och andra apparater till kontrollerna och styr dem alla med en enda fjärrkontroll.

    rWave är med andra ord ett universellt kontrollsystem för huset med flerombandsanslutning och anpassning av ljuset. WiFi är inte nödvändigt.
    Accept Vi använder cookies och liknande tekniker för att göra våra sidor och tjänster enklare att använda samt för att kunna anpassa våra sidor och tjänster efter dina intressen och behov. Visa cookies policy